Notifications

New Victory Productions by Season

"That adventurous children's theater hub on West 42nd Street continues to push boundaries in its programming."  The New York Times

From Tokyo to Tallahassee, Toronto to Toulouse, the New Victory Artistic Programming Department scours the globe to bring the very best in theater for family audiences to our theaters. Some of the artists we've presented are longtime friends of the theater, whose work is renowned and whose names you'll know. Some are artists who we uncovered in unexpected places and introduced to U.S. audiences for the very first time. Others are special festivals that highlight specific cultures. What they all share is a certain kind of magic that makes us sit up and say "that's a New Victory show!"

2015-16 | 2014-15 | 2013-14 | 2012-13 | 2011-12 | 2010-11 | 2009-10 | 2008-09 | 2007-08 | 2006-07 | 2005-06 |
2004-05 | 2003-04 | 2002-03 | 2001-02 | 2000-01 | 1999-00 | 1998-99 | 1997-98 | 1996-97 | 1995-96
 

2015-16
  
  • Robin Hood, Seattle Children's Theatre
  • The Gruffalo, Tall Stories
  • A Midsummer Night's Dream, Isango Ensemble
  • White, Catherine Wheels Theatre Company
  • Cuba Vibra!, Lizt Alfonso Dance Cuba
  • Pedal Punk, Cirque Mechanics
  • Museum of Memories, NIE Theatre
  • The Velveteen Rabbit, Unicorn Theatre
  • Untapped!
  • Caps for Sale the Musical, Adventure Theatre MTC
  • Handa's Surprise, Little Angel Theatre
  • Fly, The Pasadena Playhouse / Crossroads Theatre Company
  • The Star Keeper, Théâtre de l'Œil
  • Bello Mania
  • The Pied Piper, Carlo Colla & Sons Marionette Company
  • Cité, Le Clan des Songes

2014-15
 
  • The Old Man and The Old Moon, PigPen Theatre Co.
  • The Snail and the Whale, Tall Stories
  • The Magic Flute, Isango Ensemble
  • 360 Allstars, Onyx Productions
  • Minimón, Mons Dansa
  • Cirque Zíva, Golden Dragon Acrobats
  • Lionboy, Complicite
  • Cambuyón, Enlace S.C.
  • The Light Princess, A.R.T. Institute
  • Pinocchio, Windmill Theatre/State Theatre Company of South Australia
  • Babble, Replay Theatre Company
  • Catch Me! (Attrape-moi), Flip FabriQue
  • The Mysterious Hat, Justin Roberts and The Not Ready for Naptime Players
  • LUV: American-Style, Rennie Harris RHAW
  • Paper Planet, Polyglot Theatre

2013-14
 
  • Peter Pan, Belvoir
  • Me And My Shadow, Patch Theatre Company
  • Sleeping Beauty, Carlo Colla & Sons Marionette Company
  • Songs From Above, Teater Refleksion & Teater My
  • Feet Don't Fail Me Now, Rhythmic Circus
  • Mother Africa, Circus Der Sinne
  • Still Awake Still!, Jump Leads and Jessica Wilson
  • Bob Marley's Three Little Birds, Adventure Theatre MTC
  • This [Baby] Life, Sally Chance Dance
  • Measure for Measure, Fiasco Theater
  • Knee Deep, Casus
  • Bello Mania
  • Fluff, Cre8ion
  • Baby Rave, Young At Art
  • HyperISH, ISH
  • Saltbush, Compagnia T.P.O. & Insite Arts
  • Kappa, Catherine Wheels Theatre Company
  • The Ballad of Pondlife McGurk, Catherine Wheels Theatre Company


2012-13
 
  • Urban, Circolombia
  • Ring A Ding Ding, Oily Cart
  • Mojo, Theatre-Rites
  • Black Violin
  • Circus Oz: From The Ground Up Tour
  • I, Malvolio, Tim Crouch
  • Erth's Dinosaur Zoo
  • The Mark of Zorro, Visible Fictions
  • Grug, Windmill Theatre
  • As You Like It, The Acting Company
  • Bello Mania
  • The Intergalactic Nemesis: Live-Action Graphic Novel, Book One: Target Earth, The Robot Planet
  • Ricochet—Arts for All Ages, a series of performances from France for young audiences and their families
    Le Grand C, Compagnie XY
    Fragile, Le Clan des Songes
  • David Bruce and Glyn Maxwell's The Firework Maker's Daughter, Based on the novel by Philip Pullman, Co-Produced by The Opera Group and Opera North in association with ROH2 and Watford Palace Theatre
  • RHAW
  • The Girl who Forgot to Sing Badly, Theatre Lovett


2011-12
 
  • Rick Cummins and John Scoullar's The Little Prince, Bristol Riverside Theatre
  • White, Catherine Wheels Theatre Company
  • The Complete World of Sports (abridged), Reduced Shakespeare Company
  • Untapped!, Raw Metal Dance
  • Bai Xi, Cirque Shanghai
  • Zoem! New Dutch Theater, supported by the Performing Arts Fund NL and public funds from the Netherlands Cultural Services. Also made possible with support from Theater Instituut Nederland (TIN)
    Rumplestiltskin, Stella Den Haag
    Miss Ophelia, Het Filiaal
    Hands Up!, Lejo
    Wuthering Heights, Restless souls, Co-produced by Theater Artemis and Theater Antigone
  • Brazil! Brazil!, World Stage Productions and Broadway Asia International
  • The Adventures of Tom Sawyer, Actors Theatre of Louisville, The Repertory Theatre of St. Louis, Kansas City Repertory Theatre and Hartford Stage
  • Lucky Duck, Coterie Theatre
  • Ahhh Ha!, Do Jump!
  • The Book of Everything, Belvoir and Kim Carpenter’s Theatre of Image
  • Plop!, Windmill Theatre
  • 8cho Aerial Tango, Brenda Angiel Aerial Dance Company


2010-11
 
  • Puss in Boots (El gato con botas), Gotham Chamber Opera and Tectonic Theater Project in association with Blind Summit Theatre
  • Zoo Zoo, Imago Theatre
  • Nevermore: The Imaginary Life and Mysterious Death of Edgar Allan Poe, Catalyst Theatre
  • Egg and Spoon, Lyngo Theatre Company
  • Squirm Burpee Circus: A Vaudevillian Melodrama, The Handsome Little Devils
  • Momentum, Mayumana
  • Nearly Lear, Susanna Hamnett
  • Circus INcognitus, Jamie Adkins
  • Skellig, The Birmingham Stage Company
  • Mischief, Theatre-Rites and Arthur Pita
  • Boom Town, Cirque Mechanics
  • Potato Needs a Bath, Shona Reppe Puppets
  • The Tragical Life of Cheeseboy, Slingsby Theatre Company
  • Peter & Wendy, Mabou Mines


2009-10
 
  • New Victory Scottish Festival: in association with Imaginate
    Cinderella, Shona Reppe Puppets
    My House, Andy Manley in association with Starcatchers
    The Man Who Planted Trees, Puppet State Theatre Company
    Hansel and Gretel, Catherine Wheels Theatre Company in association with Brunton Theatre
  • Peter and the Wolf, In the Wings
  • Chestnuts Roasting on The Flaming Idiots
  • Once and For All We’re Gonna Tell You Who We Are So Shut Up and Listen, Ontroerend Goed and KOPERGIETERY (2010 Under The Radar Festival)
  • The Enchanted Pig, The Opera Group/ROH2 at the Royal Opera House/Young Vic
  • The Complete Works of William Shakespeare (abridged)[revised], Reduced Shakespeare Company
  • 46 Circus Acts in 45 Minutes, Circa
  • Time Step, Parallel Exit
  • Elephant, Dodgy Clutch Theatre Company in association with the Market Theatre
  • PaGAGnini, Yllana
  • The Butterfly Garden, T.P.O. Company


2008-09
 
  • The Green Sheep, Seattle Children’s Theatre
  • Rewind, Knucklehead Zoo
  • Hunchback, Redmoon Theater
  • Birdhouse Factory, Cirque Mechanics
  • Holiday House Party with Dan Zanes & Friends
  • Cranked, Green Thumb Theatre
  • Jason and the Argonauts, Visible Fictions
  • Taoub, Groupe Acrobatique de Tanger
  • Henry V, Guthrie Theater/The Acting Company
  • Black Violin
  • La Famiglia Dimitri
  • Soledad Barrio & Noche Flamenca
  • The Queen of Colors, Erfreuliches Theater Erfurt
  • Rock ‘n Roll Penguin, Gamarjobat
  • The Tom Tom Crew


2007-08
 
  • Comet in Moominland, Manitoba Theatre for Young People
  • The Wolves in the Walls, National Theatre of Scotland
  • Mayhem Poets
  • Tapeire, Devine Dance Company
  • New Shanghai Circus
  • John Lithgow’s The Sunny Side of the Street
  • Luna Negra Dance Theater
  • Traces, 7 Fingers
  • Rapunzel, Kneehigh Theatre
  • Pigs, Bears and Billy Goats Gruff, Patch Theatre Company
  • Aeros
  • One of a Kind, Nephesh Theatre
  • Past Half Remembered, New International Encounter
  • IJK, Compagnie 111


2006-07
 
  • Rennie Harris’ New York Legends of Hip Hop
  • Little Donkey, Theater Terra
  • The Bluest Eye, Steppenwolf Theatre Company
  • Speedmouse: The Worst of the Umbilical Brothers
  • Circus Oz: The Laughing at Gravity Tour
  • Lookingglass Alice, Lookingglass Theatre Company
  • Dan Zanes and Friends: Catch That Train!
  • Lifeboat, Catherine Wheels Theatre Company
  • The Number 14, Axis Theatre Company
  • Macbeth, Chicago Shakespeare Theater & Colla Marionette Company
  • Ragamala
  • Cirkus Inferno, The Daredevil Opera Company, presented by The New 42nd Street,
  • The New Victory Danish Festival
    Songs from Above, Teater Refleksion and Teater My
    Diva, Sofie Krog Teater
    Elephant and Crocodile, Corona La Balance
    Hans Christian, You Must be an Angel, Gruppe 38
    The Attic Under the Sky, Carte Blanche


2005-06
 
  • Black Grace
  • The Mouse Queen, The Little Angel Theatre
  • Cathay: Three Tales of China, Ping Chong & Company with the Shaanxi Folk Art Theatre
  • Golden Dragon Acrobats
  • The Stones, Zeal Theatre
  • Baron Rabinovitsj, Het Filiaal
  • The Frog Bride, David Gonzalez & RainArt Productions
  • Complexions
  • Comedy 4 Kids, James Campbell
  • Brundibar & But the Giraffe, Berkeley Repertory Theatre
  • 4-ISH, ISH


2004-05
 
  • Plan B, CIE111
  • Kikker, Theater Terra
  • Rennie Harris’ Legends of Hip-Hop
  • Aga-Boom
  • The Shape of a Girl, Green Thumb Theatre
  • Sleeping Beauty, Young Vic Theatre Company
  • Introdans
  • Typo, Jamie Adkins
  • Luna/Penguin, Pantalone
  • The Happy Prince, Macrobert Productions
  • King A, Het Laagland
  • Rain, Cirque Eloize


2003-04
 
  • Cookin’
  • Hamlet, Theatre De La Jeune Lune
  • Dance Cuba
  • Circus Oz
  • The Gruffalo, Tall Stories Theatre Company
  • If You Go Down to The Woods Today, Cas Public
  • Moby Dick, Theater Triebwerk
  • Vivace
  • Bug Music, Don Byron
  • Dear Fizzy, Théatre De L’OEil
  • The Flaming Idiots Very Very Very Very Very Last Show, The Flaming Idiots


2002-03
 
  • The Junebug Symphony, James Thiérrée
  • Soular Power’d, Full Circle Productions
  • A Year with Frog and Toad, The Children’s Theatre Company
  • New Shanghai Circus
  • Twinkle Twinkle Little Fish, Windmill Performing Arts Company
  • Snow White, Tall Stories Theatre Company
  • Seán Curran Company
  • Thwak, The Umbilical Brothers
  • A Midsummer Night’s Dream, Aquila Theatre Company


2001-02
 
  • Life Is Rhythm, Camut Band
  • Martha, Catherine Wheels Theatre Company
  • Tom’s Midnight Garden, The Unicorn
  • Blue Grassy Knoll
  • What Goes Up, The Flaming Idiots
  • Peter & Wendy, Mabou Mines
  • Donald Byrd/The Group
  • Fred Garbo Inflatable Theater Co.
  • Matthew and Stephen, Mathieu, François et les autres...
  • Frogz, Imago Theatre
  • Noche Flamenca


2000-01
 
  • Batoto Yetu
  • Arabian Nights, Young Vic Theatre Company
  • Kwaidan, Ping Chong & Company
  • The Parsons Dance Company
  • Circus Oz
  • Urban Tap
  • Circus, Theater Terra
  • Party, Introdans Ensemble for Youth
  • The Peking Acrobats
  • The Post Man Delivers, Robert Post
  • Crash Test Dummies, Antigravity


1999-2000
 
  • Philadanco!
  • Shockheaded Peter, Cultural Industry
  • The Maestro Returns!, Tomás Kubínek
  • Suzanne Farrell Stages The Masters of 20th Century Ballet
  • Flying Fruit Fly Circus
  • Tir Na n’Og, Travelling Light Theatre Company
  • The Flaming Idiots
  • The Red Balloon, Visible Fictions Theatre Company
  • Trinity Irish Dance Company
  • Frogs, Lizards, Orbs and Slinkys, Imago Theatre
  • DO JUMP! Extremely Physical Theatre
  • Runt, Ro Theatre


1998-99
 
  • The Firebird, Teatro Gioco Vita
  • Wake Baby, Reckless Moments
  • The Second Hand
  • MetaMURPHosis Minor, Tom Murphy
  • Grimm Tales, Young Vic Theatre Company
  • Doug Elkins Dance Company
  • MytholoJAZZ, David Gonzalez with the D.D. Jackson Trio
  • Rennie Harris Puremovement
  • The Angels’ Cradle, Theater Grottesco
  • Flamenco Vivo, Carlota Santana
  • It Ain’t Nothin’ But The Blues, Crossroads Theatre Company
  • The Star Keeper, Le Théâtre de l’OEil
  • New Shanghai Circus


1997-98
 
  • Ballet Hispanico
  • Tomás Kubínek
  • Dark Cowgirls and Prairie Queens, The Carpetbag Theatre Inc.
  • Circus Oz
  • American Ballet Theatre Studio Company
  • Romeo and Juliet, The Acting Company
  • S.W.A.R.M.
  • Forces of Nature
  • Fred Garbo Inflatable Theater Co.
  • The Number 14, Axis Theatre and Touchstone Theatre Company
  • The Great Gilly Hopkins, Stage One
  • Peter Pucci Plus Dancers
  • Nicky Somewhere Else, Speeltheater Holland
  • The Wind in the Willows, Syracuse Stage


1996-97
 
  • Nightingale, Figures of Speech Theatre
  • Sunjata, Amoros et Augustin and Ki-Yi Mbock Theatre
  • Taylor 2
  • The Crown of Destiny, Théâtre Sans Fils, a co-production with the Scottish International Children’s Festival
  • Sesame Street Film Festival, Children’s Television Workshop
  • Sharps, Flats and Accidentals, The Flying Karamazov Brothers
  • Two Gentlemen of Verona, Theatre for A New Audience
  • Peter & Wendy, Mabou Mines
  • Alvin Ailey Repertory Ensemble
  • Sofrito!, David Gonzalez with Larry Harlow & The Latin Legends Band
  • Old Man River, Cynthia Gates Fujikawa
  • The Parsons Dance Company
  • Avner the Eccentric, Avner Eisenberg
  • Salvador: The Mountain, The Mango and The Child, Le Carrousel Theatre Company
  • School Ensemble of the Dance Theatre of Harlem
  • Towering, Theater Terra
  • The Jungle Book, Theatreworks/USA


1995-1996
 
  • Cirque Eloize
  • Sheila’s Day, Crossroads Theatre Company
  • Different Fields, Metropolitan Opera Guild
  • The Green Bird, Theatre for a New Audience
  • Snowflake, Gale LaJoye
  • Tales of Victory: A Storytelling Festival
  • World Cinema Festival
  • Deuces Are Wild: Bill Irwin & Ghetto Original Productions Dance Company
  • Danny Hoch & Dael Orlandersmith
  • Urban Bush Women & The David Murray Octet
  • The Color of Justice, Theatreworks/USA